Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lekcje online

Kszałc. na odl.

Losowa fotografia

Power

Aktywna tablica

Bierzemy udział

Szkolny facebook

BohaterOn

MEDAL 25 LECIA WOŚP DLA SZTABU W RECZU

MEDAL 25 LECIA WOŚP DLA SZTABU W RECZUSZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIE
W tym roku obchodziliśmy 25-lecie powstania Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z tej okazji wręczone zostały srebrne medale wybite przez Mennicę Narodową. Wśród nagrodzonych pamiątkowymi medalami znaleźli się najbardziej zaangażowani w działania Fundacji, m.in: sponsorzy, darczyńcy, przyjaciele Fundacji, przedstawiciele mediów oraz przedstawiciele sztabów.

ZOSTALIŚMY WYRÓŻNIENI
Pragniemy Was poinformować, że spośród wielu zostaliśmy wyróżnieni! To wyjątkowe podziękowanie dla Sztabów, które najdłużej grały i nadal grają z Orkiestrą, które wybitnie angażują się we wszystkie Fundacyjne działania oraz zwróciły szczególną uwagę Fundacji.
Medal jako symbol trafia na ręce przedstawicielki naszego Sztabu, Katarzyny Delegacz, wieloletniej Szefowej Reckiego Sztabu, bez której tej imprezy by nie było :) Jednak wyróżniony powinien czuć się każdy mieszkaniec Naszej Gminy, który na przestrzeni lat dołożył swoją cegiełkę do wspólnego sukcesu.

GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ !

Podpalaczu traw - strzeż się!- Straż Pożarna Ostrzega

Straż Pożarna ostrzega Jeżeli pożar trawy spowoduje zadymienie na drodze, które sprowadzi niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, zgodnie z art. 174 § 1 kk sprawca może ponieść karę nawet 8 lat pozbawienia wolności.

To tylko jeden z przykładów, kiedy to podpalenie trawy może nieść za sobą konsekwencje prawne skutkujące pozbawianiem wolności, nawet jeśli było to działanie nieumyślne.

Często podpalaczom brakuje wyobraźni, czy też logicznego przewidzenia następstw, wydawać by się mogło, zwykłego podpalenia trawy. Apele dotyczące dbałości o środowisko okazują się nieskuteczne, dlatego też może poczucie odpowiedzialności karnej powstrzyma potencjalnych podpalaczy. Pożary traw oprócz wspomnianego ograniczenia widoczności na przebiegającej w pobliżu drodze mogą prowadzić do zajęcia ogniem okolicznych lasów bądź zabudowań. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż według obowiązującego w Polsce prawa nie musi dojść do tragedii, by sprawca poniósł konsekwencje karne swego nieodpowiedzialnego zachowania. Już samo stworzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego, o czym mówi przytoczony na wstępie art.174 § 1 kk jest przestępstwem, a tym samym asumptem do ścigania przez policję sprawcy takiego czynu i postawienia go przed sąd.

To nie wszystko, zgodnie z art. 160 § 1 k, kto naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Możliwości poniesienia konsekwencji jest wiele, nie wszystkie zostały tu wymienione, to Ty decydujesz czy będą Cię one dotyczyć!

Opisane zdarzenia to oczywiście najczarniejszy scenariusz skutków wypalania traw, ale należy mieć na uwadze, że również i taki może się zrealizować. Nie należy zapominać też o zwierzętach, które często giną właśnie w tego typu pożarach.

Sezon na te nieodpowiedzialne zachowania niestety już się zaczął. Strażacy i policjanci bardzo proszą wszystkie osoby będące świadkami podpaleń traw, by nie pozostawały na te czyny obojętne. W wielu przypadkach jedynie szybka reakcja postronnego świadka może zapobiec tragedii i umożliwić zatrzymanie sprawcy.


Dlatego w każdym przypadku prosimy o kontakt ze strażą pożarną pod numerem telefonu 998 bądź z policją pod numerem telefonu 997. Dzięki temu, być może ktoś z Państwa uratuje ludzkie życie.

Autor: st.sekc. Jacek Lipski we współpracy z Naczelnikiem Wydziału Prewencji asp.sztab. Markiem Słotwińskim z Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie

Szkolny konkurs wiedzy p-pożarowej

Dnia 3.03.2017r. przy współpracy Zespołu Szkół i Zarządu OSP w Reczu, odbył się kolejny konkurs wiedzy p-pożarowej. W konkursie wzięło udział 13 uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz 12 uczniów z Gimnazjum.

Zwycięzcami zostali uczniowie:
I. Szkoła Podstawowa:
a) Małgorzata Krakowiak (kl. Vc) - I miejsce
b) Marcin Nykiel (kl. IV b) - II miejsce
c) Kamil Papierski (kl. VI a) - III miejsce
II. Gimnazjum:
a) Oskar Talarczyk (kl. III b) - I miejsce
b) Marlena Tokaj (kl. I a) - II miejsce
c) Filip Bagrowski (kl. I a) - III miejsce

Powyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę na Powiatowym konkursie wiedzy p-pożarowej w dniu 23.03.2017r. w Bierzwniku. Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie oraz druhom z OSP za współpracę.
Wg oceny prac, nasi uczniowie reprezentują dobry poziom wyszkolenia. Znajomość zagadnień dotyczących ochrony p-pożarowej jest bardzo potrzebna nam wszystkim a szczególnie uczniom.


Józef Romanowski

Warsztaty z psychologiem

2 marca w sali 29 klasy II gimnazjum spotkały się na warsztatach z panią psycholog Magdaleną Matuszczak. Temat zajęć to Człowiek jest istotą wolną, ale nie wszystko, co mi wolno, przynosi mi korzyść. Młodzież chętnie pracowała w grupach i dyskutowała. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jakie zagrożenia czekają na nich we współczesnym świecie (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze, siecioholizm, fonoholizm, pornografia, zakupoholizm, samookaleczanie). Okazuje się, że wszystkie niebezpieczeństwa uzależniają i wtedy przestajemy być wolnymi ludźmi.
5 grudnia 2016 r. kl. IIb gościła na lekcji wychowawczej ks. Marka Kokoszyńskiego (Jeszcze raz wielkie podziękowania!), który mówił o tym, że każdy człowiek powinien mieć zasady i ponosić konsekwencje swoich wyborów. Spotkanie z panią Magdaleną Matuszczak to kontynuacja zajęć o odpowiedzialności za podejmowanie życiowych decyzji.
Aleksandra Gryczewska

Na co komu poezja?

Na co komu poezja? Na to pytanie udzieliły odpowiedzi: Weronika Wlazłowska z kl. IIIc, Angelika Sikora i Hanna Szremska z kl. Ia, Karolina Biskupska z kl. IIb oraz Jagoda Hertel z kl. IIc. Gimnazjalistki 9 lutego brały udział w Polsko – Angielskim Konkursie Recytatorskim Poezji o Miłości zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Choszcznie. Dziewczyny świetnie zaprezentowały utwory o tematyce miłosnej, a nagrodę Dyrektora ZS nr 2 zdobyła Wiktoria Wlazłowska utworem Jestem Julią Haliny Poświatowskiej.

W czasie ferii uczniowie gimnazjum brali udział w warsztatach recytatorskich. 9 marca zaczynają się gminne eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego PARA 2017. Trzymamy kciuki!autor: A. Gryczewska

Warsztaty rękodzieła i renowacji mebli

Warsztaty rękodzieła i renowacji mebliOd 13 do 15 lutego trwały w naszej szkole warsztaty rękodzieła i renowacji mebli. Naszym wyzwaniem była klasopracownia języka polskiego, którą opiekuje się klasa III „C” wraz z wychowawcą Piotrem Pawłowskim. Nasze prace polegały na wykorzystaniu kilku niepotrzebnych rzeczy, z których wykonaliśmy dekoracje. Ze starego kartonu po meblach powstały segregatory na dokumenty, stary pasek do spodni posłużył nam do zrobienia uchwytów do starych szafek szkolnych, a sklejka i płyty pilśniowe do tabliczek z sentencjami z różnych epok literackich. Tu okazał się niezawodny zwykły czarny zakreślacz i farba akrylowa. Po zeszlifowaniu starej powłoki, meble potraktowaliśmy farbą kredową i lakierobejcą. Całość zabezpieczyliśmy lakierem akrylowym. Później szybkie malowanie ścian, (tu wykorzystaliśmy jeden z rysunków słynnego londyńskiego graficiarza Banksyego), ustawienie mebli, rozwieszenie dekoracji, ułożenie książek na półkach i gotowe. Warsztatami koordynowała pani Monika Olender –Zań, a osoby, które przyczyniły się do odnowienia klasy to: pan Piotr Pawłowski, pani Joanna Bednarczyk, państwo Justyna i Mariusz Sawkowie oraz nasi wspaniali uczniowie, którzy podjęli się wyzwania: Barbara Stanik, Alicja Białas, Patrycja Kaźmierczak, Aleksandra Kowalczyk, Natalia Kucharczyk, Weronika Wlazłowska, Tomasz Jałowiecki oraz Szymon Kurlej, Wiktoria Wróblewska, Roksana Stekiel i Roksana Florczak. Serdeczne podziękowania dla całej ekipy. Praca z Wami to ogromna przyjemność.
Koordynator: Monika Olender- Zań

Dyżury uczniowskie

Zaraz po feriach zimowych w Zespole Szkół w Reczu wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu rozpoczynają dyżury uczniowskie. Głównym celem wprowadzania dyżurów uczniowskich jest udzielenie pomocy dyżurującym nauczycielom, a tym samym wpływ uczniów na zapewnienie porządku w budynku szkolnym i na boisku, zapobieganie niewłaściwemu zachowania uczniów, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona mienia prywatnego oraz podjęcie działań prozdrowotnych.

Do pobrania regulamin dyżurów

Adriana Pacześna-Kozina
_

''Lista próśb twojego dziecka''

Szanowni Rodzice ,
Przed nami drugi semestr roku szkolnego 2016/2017. Nowe wyzwania, przedsięwzięcia… Szanowni Rodzice przedstawiamy Wam kilka dobrych i sprawdzonych rad postępowania wychowawczego zaczerpniętych z literatury pedagogicznej.
Miłej lektury życzy M. Mielczarek – pedagog SP.
„Lista próśb twojego dziecka”
1. Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co poproszę, czasami wystawiam Cię na próbę i sprawdzam.
2. Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.
3. Nie postępuj tak, abym czuł się młodszy niż jestem. To prawda, że zachowuję się niemądrze, żeby udowodnić, że jestem duży.
4. Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej przekonujesz mnie, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.
5. Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego co zrobiłem.
6. Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśl jednak czy nie staram się za ich pomocą przyciągnąć Twojej uwagi.
7. Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się zawiedziony, gdy ich nie dotrzymujesz. Postaraj się abym nie wątpił w prawdziwość Twoich słów.
8. Nie zmieniaj zasad swojego postępowania w zależności od układów. Czuję się wówczas zagubiony i tracę wiarę w Ciebie. Przestaję Ci ufać.
9. Nie zbywaj mnie gdy stawiam Ci pytania. Tak bardzo potrzebuję rozmowy z Tobą.
10. Nie sugeruj, że jesteś doskonała(y) i nieomylna(y). przeżywam wstrząs widząc, że taka(i) nie jesteś.
11. Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać. Pozwól mi na upadki abym umiał się podnieść i iść dalej.
12. Nie zapominaj że szybko dorastam. Jest Ci trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę - postaraj się. To dla mnie ważne.
_

Zajęcia sportowe

_

W drugi poniedziałek i wtorek ferii, w hali widowiskowo sportowej odbywały się zajęcia sportowe. Dzieci i młodzież brały udział w wielu atrakcyjnych zabawach: rozegrały miniturniej piłki nożnej, miniturniej w grze w unihokeja, oraz konkurencje z piłką nożną mini Turbokozak.


Organizatorem był p. Artur Stąporek
_

Turbokozak

_

W czwartek i piątek, w pierwszym tygodniu ferii zimowych, już po raz drugi została zorganizowana halowa zabawa piłkarska „Turbo kozak”. Polega ona na ćwiczeniu umiejętności opanowania piłki nożnej w formie zabawy. Konkurencjami, które trzeba opanować są: sam na sam, rzuty karne, rzut karny w ciemno, obij poprzeczkę, strzel z podania, rzuty rożne, okręć się i strzel, z połowy boiska, z drugiej bramki.

W czwartek w Turbo kozaku wzięło udział 12 uczestników.

W kategorii klas 0-III Szkoły Podstawowej wygrał Bartosz Walendzik z klasy IIa, drugie miejsce zajęli Michał Bączkowski z klasy IIa oraz Wojtek Patyk z zerówki.

W kategorii uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej oraz uczniów klas Gimnazjum wyniki przedstawiły się następująco:
1 miejsce – Nikola Zawarska – klasa Ib
2 miejsce – Mateusz Zawarski – klasa IVa
3 miejsce – Paulina Gromadzka – klasa IVb
4 miejsce - Piotr Nakiela – klasa Ia
5 miejsce – Bartłomiej Karcz – klasa Ib
6 miejsce Sara Okonek – klasa IIc

W kategorii 18+ wygrał Jakub Drapiński, drugie miejsce zajął Maciej Gryczewski, a trzecie Artur Stąporek.

Na zakończenie pierwszego dnia turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.


W piątek oprócz uczniów z Recza gościliśmy uczestników z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z gminy Dobrzany z Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego w Szczecinie, którzy przyjechali do nas pod opieką Pani Marioli Misiek. W związku z tym uczestników naszej imprezy było ponad dwudziestu. Oto wyniki:

Kategoria 0-II
1 miejsce – Bartosz Walendzik
2 miejsce - Wojciech Sałapata
3 miejsce – Michał Bączkowski
Dyplomy za udział otrzymali również: Wojtek Patyk, Krzysztof Korbacz, Kuba Lis, Szymon Lis, Nikola Tomporowska, Julia Kubis, Iza Wiśniewska oraz Nikola Dziakowska.

Kategoria IV-VI Szkoły Podstawowe:
1 miejsce – Mateusz Tomporowski
2 miejsce – Mateusz Zawarski
3 miejsce – Damian Jarmowski
W tej kategorii udział wzięli również: Kacper Stachowski, Łukasz Kubis, Filip Lis, Paulina Gromadzka, Joanna Aniśko, Szymon Zań

Kategoria Gimnazjum:
1 miejsce – Olaf Gwóźdź
2 miejsce – Jakub Dudarewicz
3 miejsce – Andrzej Sałapata
4 miejsce – Magda Kiłoczko

Na zakończenie odbył się mecz towarzyski Recz-Reszta Świata, który zakończył się wynikiem 8:7.

Organizatorami zabawy byli: Maciej Gryczewski, Artur Stąporek, Jakub Drapiński, Zespół Szkół w Reczu oraz MGOKiS w Reczu. Wzorowaliśmy się na programie „Turbokozak” pokazywanego w stacji Canal+.


Więcej zdjęćOrganizatorzy

_

Spotkanie z policją

_

Jednym z najważniejszych zadań naszej szkoły jest rozwijanie właściwych zachowań oraz budzenie poczucia bezpieczeństwa wśród naszych uczniów. W tej dziedzinie ściśle współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Choszcznie oraz Posterunkiem Policji w Reczu. Funkcjonariusze policji kilkukrotnie gościli w naszej szkole na zajęciach z uczniami klas I-VI SP, z prelekcjami i zajęciami warsztatowymi dotyczącymi bezpiecznych zachowań w szkole, domu, drodze do i ze szkoły, właściwego postępowania wobec osób dorosłych i nieznajomych, bezpiecznego korzystania z Internetu, i wielu innych tematów. Spotkania uczniów z przedstawicielami stróżów prawa miały miejsce 14 grudnia 2016 roku oraz 10 lutego 2017 roku.Więcej zdjęć


Informację przygotowała: pedagog SP Recz
_
Wygenerowano w sekund: 0.02
842,435 unikalne wizyty