Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lekcje online

Kszałc. na odl.

Losowa fotografia

Power

Aktywna tablica

Bierzemy udział

Szkolny facebook

BohaterOn

Kursy językowe i metodyczne na Malcie

Kursy językowe i metodyczne na Malcie

 W dniu 18 sierpnia troje nauczycieli z naszej szkoły poleciało na kursy kooperacja czyli zwiększenie komunikacji transnarodowej dzięki zmniejszeniu barier językowych" finansowanego z programu POWER. Joanna Bednarczyk i Wioleta Sankowska uczestniczyły w kursie z języka angielskiego natomiast Katarzyna Brzozowska uczęszczała na kurs metodyczny CLIL z elementami technologii informacyjnej.

 

Kursy rozpoczęły się 19 sierpnia i trwały dwa tygodnie. Kurs z języka angielskiego w kraju, gdzie język angielski jest językiem urzędowym jest znakomitą okazją do natychmiastowego doskonalenia go i utrwalania w praktycznych sytuacjach z rodzimymi użytkownikami języka. W trakcie pobytu na Malcie uczestnicy aktywnie spędzali czas wolny korzystając z fakultatywnych wycieczek oferowanych przez mieszkańców oraz podróżowali do rekomendowanych przez mieszkańców miejsc.

 

 Podczas szkoleń nasi nauczyciele nie tylko podnieśli swoje umiejętności językowe i metodyczne, ale także nawiązali kontakty międzynarodowe z nauczycielami z innych krajów, poszerzyli wiedzę o historii, kulturze i obyczajach Malty oraz promowali naszą szkołę na forum europejskim.

Wypowiedzi nauczycieli: Z deszczowego Berlina wylecieliśmy w niedzielę 18 sierpnia około godziny 10 i wylądowaliśmy na Malcie około godziny 13. Temperatura na wyspie sięgała około 36 stopni. Bez problemu dotarliśmy do hotelu i zaraz po zakwaterowaniu zaczęliśmy rozglądać się po okolicy aby zlokalizować najbliższe przystanki do siedziby naszej szkoły. Nasza szkoła była w centrum miasta St Julian’s a połączenie autobusowe z naszego hotelu idealnie nam pasowało.

 

Katarzyna Brzozowska: Mój wyjazd wspominam jako moment zwrotny w swoim podejściu do nauczania. Naładowana nowymi pomysłami zaproponowanymi przez szkołę podczas kursu metodycznego wcielam je w życie podczas lekcji z uczniami modyfikując w zależności od charakterystyki grupy, z którą pracuję. Zaczynam próbować swoich sił w poszukiwaniu zagranicznych partnerów na platformie etwinning.pl i realizowaniu ciekawych projektów, w których językiem komunikacji jest angielski z nauczycielami innych przedmiotów niż język obcy. Grupa,  z  którą  uczęszczałam  na  kurs  składała  się  z  ośmiu  osób:  dwóch Włochów, dwie nauczycielki ze Słowacji, dwóch nauczycieli historii z Bułgarii, jedna Czeszka, Polka. Naszym trenerem była Roberta, bardzo ciepła i niezwykle pomocna osoba, władająca pięcioma językami w stopniu komunikatywnym, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie.

 

Joanna Bednarczyk: Uczestniczyłam w ogólnym kursie języka angielskiego w ESE na poziomie A2. Kurs obejmował 20 lekcji tygodniowo. Zajęcia odbywały się od 8.45 do 12.15. Lekcje były prowadzone w bardzo atrakcyjny sposób przez panią Marthę Spiterri. Zajęcia odbywały się wyłącznie w języku angielskim. Uczestniczyłam w grupie osób z różnych państw, m.in. z Rosji, Kazachstanu, Włoch, Niemiec, Cypru i Turcji. Dzięki temu nawiązałam kontakty z ludźmi z innych państw europejskich oraz poznałam ich kulturę.  

Wioleta Sankowska: Dla mnie najciekawsza była odmienna perspektywa postrzegania świata. Program nie tylko uczy obycia w świecie, ale i rozwija szereg  kompetencji. Uczelnia  była  na  wysokim poziomie.  Wykładowcy zawsze służyli pomocą, a  zajęcia prowadzone były profesjonalnie. Przełamanie bariery językowej  początkowo  nie  było  łatwe,  lecz  codzienna  praca  i  spotkania  z różnymi kulturami sprawiły, iż coraz łatwiej można było się ze sobą komunikować.

 

Malta. Największe atrakcje.

 

Valletta

Na Malcie znajdziemy starożytne świątynie, chrześcijańskie katakumby czy barokowe kościoły. Zwiedzanie najlepiej zacząć od stolicy wyspy, Valletty. W mieście znajdziemy Narodowe Muzeum Wojny, Narodowe Muzeum Archeologii czy Muzeum Zabawek. Aby najlepiej poznać charakter tego miasta, trzeba przespacerować się jego wąskimi uliczkami, zajrzeć do dolnych i górnych ogrodów Barraka, skąd roztacza się widok na Grand Harbour i fort St. Angelo. Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 

Mdina

Szukając spokoju i wytchnienia możemy udać się do średniowiecznego miasteczka, Mdiny. Ta dawna stolica Malty nazywana jest też często “cichym miastem” – mieszka tu na stałe zaledwie kilkaset osób, teren miasta jest wyłączony z ruchu kołowego.

 

Mosta

W miejscowości Mosta w środkowej części wyspy znajduje się kościół pod wezwaniem NMP, gdzie w 1942 roku wydarzył się cud – podczas mszy przez kopułę wpadła niemiecka bomba, która nie eksplodowała i nie zraniła nikogo z zebranych tam osób. Replikę bomby można zobaczyć w zakrystii.

 

Popeye Village

Nieopodal miasteczka Mellieħa znajduje się Popeye Village – mała wioska złożona z drewnianych domków zbudowana została nad zatoką Anchor Bay na potrzeby filmu “Popeye”. Wioska jest otwarta dla  zwiedzających  jako  muzeum i oferuje szereg różnych atrakcji.

 

Plaże na Malcie

Malta kusi słoneczną pogodą, wysoką temperaturą, więc jak tu nie plażować podczas pobytu? Najbardziej popularne piaszczyste plaże znajdują się w północnej części wyspy. Najchętniej odwiedzaną jest chyba ta  przy Golden Bay.

Planując wyprawę na Gozo warto zajrzeć na niewielką plażę przy Paradise  Bay w okolicy portu Cirkewwa. Między Maltą a Gozo znajduje się maleńka wyspa Comino, na którą dopłynąć można stateczkiem. Oprócz plażowania i zażywania kąpieli przy Blue Lagoon, możemy pospacerować wzdłuż klifów.

 

Kulinarnie

W niedzielę w miejscowości Marsaxlokk odbywa się targ rybny – warto odwiedzić to miejsce w godzinach porannych, żeby załapać się na najlepsze kąski. To właśnie Marsaxlokk słynie na Malcie z najlepszych restauracji serwujących dania rybne oraz z owoców morza – niemal prosto z sieci trafiają one na nasz talerz.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
838,886 unikalne wizyty