Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa fotografia

Aktywna tablica

Bierzemy udział

Szkolny facebook

BohaterOn

Mobilność kadry

Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej

O KLUBIE MELOMANA OSŁUCHANEGO W FILHARMONII W SZCZECINIE

O KLUBIE MELOMANA OSŁUCHANEGO W FILHARMONII W SZCZECINIE

W dniu 21 lutego 2019 r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się konferencja „Słyszysz dobre dźwięki?”.

 

W ramach tej konferencji odbył się panel dyskusyjny pn.: „Hałas jako wyzwanie teraźniejszości i przyszłości”, a także warsztaty na temat uwagi słuchowej, edukacji muzycznej i kulturalnej oraz projektów i norm akustycznych.


O tym jakie decyzje może podjąć osoba zarządzająca szkołą czy instytucją kultury, by ta publiczna przestrzeń była przyjazna jej użytkownikom pod względem panujących tam warunków akustycznych, co może zrobić nauczyciel, który chce ochronić swoich podopiecznych przed skutkami hałasu, wreszcie, jakie projekty ekologiczne mogą być realizowane przez organizacje pozarządowe i nie tylko rozmawiali zaproszeni goście:
Pani Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie, pomysłodawczyni i inicjatorka kampanii „Słyszę dobre dźwięki”, która prowadzona jest od 2016 roku;
Pani Marta Strzelbicka z Kliniki Anestezjologii Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie, która na swoim oddziale tworzy swoistą strefę harmonii, wykorzystującą muzykę do terapii pacjentów;
Pani Olga Czerwińska, specjalistka ds. ekonomiczno-finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wspierającego działania proekologiczne;
Pan Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, który przeprowadził akustyczną rewolucję w części polickich szkół i przedszkoli;
Pan Maciej Gryczewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Reczu, laureata pierwszej edycji konkursu na szkolne strefy harmonii, organizowanego przez Filharmonię w Szczecinie.

 

Dyskusję poprowadził Pan Mikołaj Jarosz z firmy ECOPHON, partnera kampanii „Słyszę dobre dźwięki”.

 

Bardzo nam przyjemnie, że jako oficjalny partner kampanii „Słyszę dobre dźwięki” Szkoła Podstawowa w Reczu, reprezentowana przez dyrektora Macieja Gryczewskiego, mogła podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem szkolnej strefy harmonii. W naszej szkole taka strefa działa przy Klubie MO, czyli Melomana Osłuchanego, którego opiekunem jest Pan Grzegorz Jurkiewicz.

 

Audycję z konferencji można oglądać w TVP 3 Szczecin w audycji „Kronika – obraz dnia” (21 .02.2019, godz. 17.30https://szczecin.tvp.pl/41417754/210219), a szczegóły związane z funkcjonowaniem naszej strefy harmonii w ramach kampanii organizowanej przez Filharmonię w Szczecinie na stronach internetowych tej instytucji (uslysz.filharmonia.szczecin.pl). 

 

Film przygotowany przez Filharmonię o naszym Klubie MO w postaci mini poradnika jak założyć taką strefę, można obejrzeć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej, na szkolnym profilu na fecebooku oraz na stronach Filharmonii, a także na youtube: EduFilharmonia. 19 – Strefa Harmonii – finaliści (https://www.youtube.com/watch?v=kXF91H1lie0oraz Strefa Harmonii – poradnik (https://www.youtube.com/embed/6VEmheZxFR4).


W 2017 roku Filharmonia w Szczecinie ogłosiła pierwszą edycję konkursu na szkolne strefy harmonii. Miał on na celu nie tylko nagrodzenie najlepszych przestrzeni relaksu, w których słuch może odpocząć, a zdolność do koncentracji zregenerować się, ale też promowanie odpowiedzialnej postawy, pozwalającej na bezpieczne i radosne „kolekcjonowanie dobrych dźwięków” od najmłodszych lat. Pierwszą edycję wygrała Szkoła Podstawowa w Reczu, która w nagrodę otrzymała sprzęt audio w postaci gramofonu i wydawnictwa muzyczne, a dzięki wsparciu partnera kampanii, firmie ECOPHON – także materiały do dalszego wyciszenia strefy. Wartość nagród przekroczyła kilka tysięcy złotych, a SP w Reczu stała się także partnerem akcji.


Kampania „Słyszę dobre dźwięki” realizowana jest przez Filharmonię w Szczecinie przy wsparciu partnerów lokalnych i ogólnopolskich, w tym: Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, Ecophon Saint-Gobain Sp. z o.o., Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort ciszy”, pAudio Technologies Sp. z o.o. czy Szkoły Podstawowej w Reczu - zwycięzcy I edycji konkursu na szkolne strefy harmonii. Oprócz tego kampania „Słyszę dobre dźwięki” została doceniona i otrzymała patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Izby Architektów RP oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Zapraszamy do oglądania.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
400,626 unikalne wizyty