Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa fotografia

Aktywna tablica

Bierzemy udział

Szkolny facebook

BohaterOn

Mobilność kadry

Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej

Projekt edukacyjny "Subkultury młodzieżowe"

Projekt edukacyjny "Subkultury młodzieżowe"

Projekt edukacyjny „Subkultury młodzieżowe”

Na całym świecie w listopadzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Promocja tolerancji i jej poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Takie działania od kilku lat prowadzimy również w naszej szkole.

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji oraz z okazji Kampanii 19 Dni uczniowie klas VIII na lekcjach wiedzy o społeczeństwie realizowali projekt edukacyjny pt. „Subkultury młodzieżowe”.

 

Zadaniem do wykonania było przygotowanie i zaprezentowanie podstawowych informacji o wybranej subkulturze w formie  prezentacji multimedialnejplakatu, fragmentu utworu muzycznego cechującego daną subkulturę, charakterystycznego ubioru.

 

Uczniowie spisali się doskonale pokazując swoje zaangażowanie, kreatywność i pomysłowość. Niezwykle istotne z „badawczej” strony projektu było to, że uczestnicy doświadczyli na własnej skórze jak mogą być - pozytywnie lub negatywnie - przez resztę społeczeństwa odbierani członkowie subkultur młodzieżowych. Opinie ósmoklasistów na ten temat były różne. Niektórzy uczniowie, którzy przebrali się  za członka danej subkultury, czuli się w „nowym” stroju swobodnie, inni niekoniecznie. Wszyscy jednak przyznali, że forma zajęć projektowych, w których to oni musieli wziąć na swoje barki odpowiedzialność za realizację całych zajęć jest ciekawa i chcieliby jeszcze raz lub kilka razy wziąć w niej udział.

 

Ósmoklasiści uczyli się również wystąpień publicznych, pokazywali swoją wprawę z wykorzystania technologii informacyjnej, znajomości języka angielskiego, zmysłu plastycznego. Projekt miał zatem wysoki walor edukacyjny i korelował wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin.

 

Subkultury, które były prezentowane to metalowcy, hip-hopowcy, grunge’owcy, goci, skate’ci. Na lekcji mogliśmy wysłuchać charakterystycznych zespołów muzycznych związanych z daną subkulturą: Metallica, Kaliber 44, Pocahontaz, Nirvana, Closterkeller i inne.

 

Kolejnym etapem projektu będzie wystawa plakatów pt. Subkultury młodzieżowe. Już dziś można stwierdzić, że niektóre plakaty można nazwać małymi dziełami sztuki…

Poczekajmy, a zobaczymy…

Maciej Gryczewski

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
351,426 unikalne wizyty